301 Yönlendirmesi Nedir? Eski URL’lerinizden herhangi birini kalıcı olarak yeni bir URL’ye yeniden yönlendirmek mi istiyor musunuz? Yeniden yönlendirme, bir URL’den diğerine geçmek anlamına gelir, 301 yönlendirmesi kalıcı bir yeniden yönlendirme sürecidir. Ayrıca, URL taşınması sizi 404 hatalarından korur, ziyaretçi ve arama motorlarını Eski URL’den Yeni URL’ye yönlendirir.

301 Yönlendirmesi Nedir? 

301 yeniden yönlendirmesi bir sayfanın trafiğini ve popülerliğini korumak için sayfanın kalıcı olarak adresinin değiştiği zaman arama motorlarına ve web tarayıcılarına bu sayfanın yeni adresini belirtmek için kullanılır. 301 yönlendirme, web yönlendirme veya kalıcı yeniden yönlendirme  olarak da bilinir.

Teknik açıdan en verimli yönlendirmeler, Htaccess dosyasında sunucu düzeyinde gerçekleştirilip, JavaScript yönlendirmelerinden spama benzetilebilir)  ve “yenileme” meta etiketinden kaçınılacaktır. 301 yönlendirmesi, robotlar tarafından iyi okunma avantajına sahiptir.

Web sayfalarını geçici olarak yazmak için 302 yönlendirmesi vardır .

301 Yönlendirmesinin Oluşturulması

Bağlam:  Aşağıdaki URL ile web ajansımızın bir sunum sayfasını oluşturduk:
https://cizgiteknoloji.com/web-sitesi-tasarim-ajansi/ Bu URL’yi SEO stratejimizle ilgili nedenlerden dolayı, daha kısa ve daha alakalı hale getirmek için değiştirdik, böylece şu hale geldi: https://cizgiteknoloji.com/web-tasarim/

Bu nedenle, https://cizgiteknoloji.com/web-sitesi-tasarim-ajansi/  URL’sini kalıcı olarak  https://cizgiteknoloji.com/web-tasarim/ adresine yeniden yönlendirmeye karar verdik, bu yönlendirme kullanıcı deneyimini korur ve 404 hatasından kurtarır.

Yönlendirme olmadan bir URL değişikliğinin sonuçları:

İlk sonuç: web sitesindeki diğer sayfalar, URL’ye işaret eden hipermetin bağlantılarını barındırır: 
https://cizgiteknoloji.com/web-sitesi-tasarim-ajansi/, Url’sine eğer yeniden yönlendirme kurulmazsa, tıkladığınız bağlantıda web ajansımızın 404 hatası sayfasıyla karşılaşacaksınız. (Eğer bir 404 sayfası mevcutsa)  Bu durum kullanıcı deneyimi için son derece kötüdür.

301 yönlendirmeleri ne zaman kullanılır?

Kalıcı bir yeniden yönlendirme kullanımı, ziyaretçi için faydalı olmalı, özellikle trafiği kötüye kullanacak şekilde yönlendirmek için kullanılmamalıdır.

Kalıcı bir yeniden yönlendirme aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

  • Bir kaynak sitenizdeki yerini değiştirirse , artık eski adresten (URL) erişilemez.
  • Bir siteyi yeniden tasarlarken , genellikle sitenin yapısının yanı sıra URL’lerin yazımı da değiştirilir.
  • Alan adınızı değiştirmeye karar verirseniz, sitenizin tüm sayfalarının yeni bir adresi olacaktır.
  • Bir veya daha fazla sayfanın URL’sini yeniden yazarken (SEO için veya İnternet kullanıcılarının daha iyi okunabilirliği için).

Adres değişikliği geçiciyse, herhangi bir nedenle, arama motorlarına eski adresi dizinlerinde tutmalarını söyleyen ve internet kullanıcılarının içerik orijinal sayfada yeniden mevcut olana kadar yeni sayfaya erişmesine izin veren bir 302 yönlendirmesi ayarlanmalıdır.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılmalıdır?

Amaç elbette SEO çalışmalarının sayfalarınızda yapılmasını sağlamaktır. Gerçekten de eski sayfaların, yeni sayfaların yerini almadan arama sonuçlarından kaybolması site trafiğinize son derece zarar verir!
301 yönlendirmesi, “SEO özünü” eski sayfadan yenisine aktarır.
Bir sitenin yeniden tasarımının bir parçası olarak , çoğu zaman eski sayfaların yeni siteye dahil edilmemesi veya tersine yeni sayfaların oluşturulması, daha sonra hangi sayfalara aktarılacağını seçmek için stratejik seçimler yapmak gerekir. Eski sayfaların popülerliği .

Yönlendirme yoksa, kullanıcı en iyi ihtimalle güncel olmayan içeriğe sahip eski sayfayı veya en kötü ihtimalle ünlü 404 hatasını bulacaktır : “istenen sayfa artık mevcut değil”, herkesin kabusu SEO’ların kabusu !

Sonuç

Bir 301 yönlendirmesi yapmak, URL’leri değiştirmeyi ve adres değişikliğini belirli bir şekilde kendisine bildirerek ziyaretçilere beklenen içeriği Google’a göre şeffaf bir şekilde sunmayı mümkün kılar.

Kötü yeniden yönlendirmeler veya kötüye kullanım amaçlı yeniden yönlendirmeler durumunda, siteniz konumlandırma ve trafikte önemli bir düşüş yaşayabilir .

Kalıcı yönlendirme yapmak için “301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır” Adlı makalemizi inceleyin.

Bilişim sektöründeki 20+ yıllık tecrübe ve deneyimlerimizi, siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunan, son derece mutlu bir firmayız.

Yazılım

Bize Ulaşın!

© 2022 Çizgi Teknoloji, Tüm Hakları Saklıdır.