E-Arşiv Nedir?

E-Arşiv Fatura, kestiğiniz tüm faturaları E-Fatura mükellefi olmayan işletmelere ve son kullanıcılara, dijital ortamda hızlı, kolay, güvenilir ve kağıt masrafı yapmadan gönderme yapan sistemdir. Kestiğiniz faturaların elektronik ortamda depolanmasını, ibraz edilmesini ve raporlanmasını e-Arşiv uygulaması ile sağlayabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Nedir
E-Arşiv Fatura Gönderme - Alma​

E-Arşiv Fatura Gönderme - Alma

  • e-Arşiv faturaları, alıcısının mail adresine iletilmektedir. E-Arşiv faturalarda mevzuat gereği, fatura görüntüsünde firma yetkilisi ıslak imza görselinin bulunması zorunludur. Firma logosu istenirse, E-Fatura görseline de eklenebilir.
  • Eğer, müşterinin gönderdiği E-Arşiv görüntülenmiyorsa, fatura görsel şablonu bozuk demektir. Görüntülenemeyen E-Arşiv uygulamasına gelen faturalar içinden indirilecek fatura URL’ni, GİB E-Fatura görüntüleyicide XSLT’nin hatalı olduğu görülebilir ve bu konu müşteriye iletilebilir.
  • E-Arşiv tekrar gönderim işlemlerinde, fatura ID aynı, zarf – fatura UUID  bilgileri farklı ve yeni olmalıdır.
    Aynı fatura, farklı fatura UUID ve zarfta fatura numarasını kullanıcı üretiliyorsa, aynı fatura numarasıyla, Fatura numarasını entegratör üretiyorsa (numara alanı boş bırakılarak) aynı müşteri fatura numarası ile tekrar gönderilir. Nitekim, e-Arşiv faturası iptal edildiğinde, SMTP ayarları tamamlanmış ve mail gönderimleri aktif olduğunda, alıcıya otomatik olarak iptal bilgisi gönderilmektedir.
  • TC kimlik numarası bilinmeyen müşteriye, TCKN alanına 11 adet 1 yazarak, e-Arşiv düzenlenebilmektedir. Gün içinde yanıtlanmayan e-Arşiv iptal edilmek istenirse, bu faturaya ilişkin iade faturası düzenlenecektir.

Arşivleme ve İbraz Nasıl Yapılıyor?

Arşivleme ve İbraz Nasıl Yapılıyor?​
e-Arşiv Faturasını Kimler Nasıl Kullanılır?​

e-Arşiv Faturasını Kimler Nasıl Kullanılır?

 

Kimler e-arşiv faturası kullanmalıdır?” sorusunun cevabına gelecek olursak; sadece e-Faturaya kayıtlı mükellefler faydalanabilmektedir. Bu sistemi kullanan mükellefler e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan vergi mükelleflerine ve vergi mükellefi olmayan herkese elektronik ortamda fatura oluşturup gönderebilir.

Open chat